Közlemény
Tisztelt Mendei Lakosok!
A beszámolómat azzal kezdeném, hogy a hétvégén kialakult vízhiány miatt magam és Önkormányzatunk nevében szeretnék elnézést kérni. A mai nap folyamán Képviselő-testületi ülést tartottunk, ahol többek között a TRV Zrt. Nagykátai Kirendeltség területvezetője Nagy Béla jelen volt, tőle vártunk hiteles tájékoztatást, mivel vasárnap már elküldtük a kérdéseinket hivatalos úton a TRV Zrt. részére. Erre a mai napig nem kaptunk választ a vízhiány okáról, ezért Nagy Bélát nagy érdeklődéssel vártuk mi testületi tagok és többen a lakosaink közül.
A TRV Zrt. területvezetője biztosított arról, hogy nem vízhiány lépett fel településünkön, hanem műszaki probléma. Ezt a műszaki problémát ők elhárították, a tározóban a víz mennyisége helyreállt és zavartalanul tudják szolgáltatni a vizet lakosainknak. Röviden, tömören ennyi volt a tájékoztatás.
Jómagam vasárnap óta szinte a teljes időmet azzal töltöm, hogy megfejtsük és megértsem ennek a vízhálózatnak a működését. Ezért egy bővebb tájékoztatást szeretnék adni Önök részére.
2019. július 9-én egy kéréssel fordultam a Belügyminisztériumhoz, hogy a településünkön vízhiány van és ebben szeretnénk segítséget kérni. Akkor a TRV Zrt-vel kidolgozott előzetes felmérések alapján az ívóvíz kapacitás bővítése és a hálózat fejlesztésének becsült összege kb. 300 millió forint.
A Belügyminisztérium 2020.02.26. napján 294.145.000.-Ft támogatást nyújtott erre a feladatra. Ebből 2 db kutat fúrtunk az egyik kutat a Fűzfa utcában, a másik kutat pedig a Szent István út elején. Ezen kívül építettünk egy 200 m3-es víztározót a pusztaszentistváni bölcsőde mellé, nyomásfokozókkal és minden olyan eszközzel, ami ahhoz szükséges, hogy a magaslati pontokra is eljusson a víz. Egy nyomásfokozó állomást a Géza Fejedelem Általános Iskola mellé is telepítettünk, ami arra szolgál, hogy a Dózsa György utca, a Honvéd utca vízellátását szintén biztosítsa. A már meglévő víztározó, ami a templom fölötti erdőben magaslati ponton helyezkedik el, abból gravitációba tudjuk megtáplálni az Ady Endre utcát, a Zrínyi utcát, a Bacsó Béla utcát, a Tabánhegyi utcát. Mindehhez a vezetékrendszer átalakítására is szükség volt. Amikor a munkálatok elkészültek a település vízbázis kapacitása 20 órás kitermeléssel lett tesztelve kutanként.
1-es kút 460 m3/nap
2-es kút 400 m3/nap
3-as kút 720 m3/nap
4-es kút 180 m3/nap
5-ös kút 300 m3/nap
Összesen: 2060 m3/nap.
A TRV Zrt. mérése alapján 2060 m3 vizet tudnak a kutak előállítani egy nap!
2023-as évben ez volt a kiinduló pontunk. Abban az évben és az azóta eltelt években 2025-ig a legtöbb vízelvétel 896 m3 egy nap, de az átlagos vízfogyasztás 600 m3 – 800 m3/nap között volt.
2023. év és 2026. év közötti időtartamban településünk lakossága 159 fővel növekedett, a lakóparki lakások száma 151-el növekedett. A beadott pályázatból kiolvasott vízigény 0,75 m3/nap/lakás (ez az adat a TRV Zrt. képviselőjének véleménye szerint túl van biztosítva). 151 * 0,75 m3 = 113,25 m3, azaz ennyivel emelkedett a vízfogyasztás mennyisége a lakóparkok miatt. Ebből adódóan a mai napi átlag vízfogyasztás 700 m3 – 800 m3 között van. A kapacitásunk 2060 m3/nap.
Amikor a vízhiány keletkezett, szombaton a vízfogyasztás 1093 m3 volt, ugyan ez volt a legmagasabb vízfogyasztásunk eddig, de még ez is fele annak a kapacitásnak, amivel rendelkezünk.
Visszatérve a vízhiány okára. Pénteken a délelőtt folyamán egy nyomásfokozó szivattyú tönkrement a 200 m3-es tározónál. Ez megállította a tározó töltését. Ezt a hibát, amikor a TRV Zrt. munkatársai észlelték akkor a tározóban a víz jelentősen elfogyott. 22:30 órára elvégezték a javítást, de addigra már a tározó órák óta üres volt. Szombat reggelre a 200 m3-es tározóba kb. 60-70 m3 vizet tudott termelni a szivattyú. Szombaton a fentiekben említett 1093 m3 víz kivételét nem tudta lekövetni a majdnem üres tározó és 19:00 órakor ismét nem volt víz a tározóban. Vasárnap reggel 6:30 órakor kb. 120 m3 víz termelődött a tározóba. Vasárnap reggel szintén még nem volt víz, mert a szivattyú rendszer lelevegősödött. Kb. 9:00 órára sikerült légteleníteni és újraindítani a szivattyút. Ez a vízmennyiség vasárnap este 21 órára szintén elfogyott. 2026. június 22-én hétfőn reggel szintén kb. 120 m3 víz termelődött a tározóba és mivel a fogyasztás napi 700 m3 – 850 m3 közé esett a tározó utolérte magát és ma délutánra 2026. június 25-én szinte teljesen megtelt (a 200 m3 tározóban 185 m3 víz van), teljes biztonsággal tudja kiegyenlíteni a vízigényt. Ezen tényt a TRV Zrt. munkatársa is megerősítette.
Nagyon bízom benne, hogy ilyen műszaki probléma, főleg ebben a nagy melegben nem fog előfordulni. A TRV Zrt. munkatársa fokozott odafigyelésről biztosított minket, de hozzátette, hogy a műszaki probléma sajnos bármikor bekövetkezhet.
Még arról szeretném Önöket tájékoztatni, hogy annak ellenére, hogy a TRV Zrt. beszámolója szerint biztonságban van és bőven van kapacitásunk Mende vízellátására, a lakóparkot építő vállalkozóval (Pacsirta Projekt Kft. Sipos Dávid) megállapodás van folyamatban, amelynek elveit a Képviselő-testület tárgyalta, mely szerint megvalósít egy újabb kutat, 150 m3-es víztározót és az ehhez kapcsolódó nyomásszabályozó kiépítését, ami a meglévő rendszerhez csatlakozik és ezzel is a biztonságos vízellátást támogatja. Ez a beruházás az önkormányzatnak egy fillérjébe sem kerül. Reményeim szerint ez a létesítmény még 2026. évben el fog készülni és az önkormányzat tulajdonába kerül átadásra.
Hétfőn adtuk ki a locsolási tilalmat és ezt óvatosságból szeretném még 2026. június 28. 00.00 óráig fenntartani. Amennyiben nem történik semmilyen műszaki probléma, akkor a locsolási tilalmat visszavonom.
Magam és önkormányzatunk nevében elnézést kérünk a lakosoktól, hogy a tájékoztatást nem tudtuk időben lereagálni, de mindenképpen szerettem volna a TRV Zrt-től egy megerősítést kapni, hogy ezek az adatok helytállóak-e.
Remélem, hogy ezek után mindenki megnyugszik és zökkenőmentesen élvezhetik a nyarat.
Köszönöm, hogy tájékoztatásomat elolvasták!
Mende, 2026. 06. 25.
Kaszanyi József
polgármester
Locsolási tilalom
Tisztelt Mendei Lakosok!
A TRV Zrt-vel egyeztetve az 58/2013 (II.27)
Kormányrendelet 83.§ (1) bekezdésére tekintettel
locsolási tilalmat
rendelek el!
A lakossági felhasználók részére:
Tilos a locsolás, medencefeltöltés, gépkocsimosás és minden
nem szociális célú vízhasználat minden nap 6.00 – 22.00 óra között.
Ezen intézkedés célja a vízhálózat terhelésének csökkentése,
mivel a nagy meleg miatt olyan mértékű vízfogyasztás alakult ki,
amely elérte az ivóvízhálózat teljesítőképessége határát.
Mende, 2026. június 22.
Kaszanyi József
polgármester
Képviselő testületi meghívó 2026.06.25 09:00 óra
M E G H Í V Ó
MendeKözség Önkormányzatának Képviselő-testülete 2026. június 25-én (csütörtök) 9.00 órakor soron következő képviselő-testületi ülést tart, amelyre ezúton meghívom.
Az ülés helye: Mendei Polgármesteri Hivatal konferencia terme
Napirend:
1. Beszámoló a Nagykátai Rendőrkapitányság 2025. évi munkájáról
Előterjesztő: Kaszanyi József polgármester, Daróczi Antal r. alezredes kapitányságvezető
2. TRV ZRt. víziközművek beszámolója a 2025. évről
előterjesztő: TRV Zrt. képviselője
3. Beszámoló a DTKH 2025. évi tevékenységéről
Előterjesztő: Kaszanyi József polgármester
4. Döntés a Duna–Tisza közi Nagytérségi Konzorcium Tulajdonközösségének osztatlan közös tulajdonában lévő vagyon helyzetének felülvizsgálatáról, a vagyonrendezés lehetséges módjainak vizsgálatáról, valamint a szükséges döntés-előkészítő intézkedések megtételéről
Előterjesztő: Kaszanyi József polgármester
5. Helyi önazonossági rendelet előkészítése
Előterjesztő: Kaszanyi József polgármester, Dr. Mona Gyula címzetes főjegyző
6. Mende Község Településterve és egyéb kiegészítő dokumentumaihoz kapcsolódó indikatív árajánlatok megtárgyalása
Előterjesztő: Kaszanyi József polgármester
7. Egyéni kérelem megtárgyalása
Mende, 2026. június 17
Kaszanyi József sk.
polgármester
Tájékoztató az „Agrárium, 2026” mezőgazdasági gazdaságszerkezeti összeírásról
Tájékoztatom, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az Önök településén (MENDE) is végrehajtja az Agrárium, 2026 elnevezésű mezőgazdasági gazdaságszerkezeti összeírást.
Az adatfelvétel Országos Statisztikai Adatfelvételi Program (OSAP) szerinti nyilvántartási száma 2243.
Az adatszolgáltatás a hivatalos statisztikáról szóló 2016. évi CLV. törvény 24. és 26. §-a alapján kötelező az adatfelvételre kijelöltek számára.






